Cukrzyca to choroba, która może dotknąć każdego w każdym wieku. Stan cukrzycy charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Poziom glukozy we krwi powyżej 126 mg/dl jest uważany za cukrzycę typu 2. HBA1C to test, który mierzy poziom hemoglobiny glikowanej. HBA1C to test, który służy do sprawdzenia kontroli poziomu cukru we krwi. HBA1C jest ważnym testem, który wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia cukrzycy. Test HBA1C może pomóc lekarzowi w postawieniu dokładnej diagnozy cukrzycy.

Dlaczego test HBA1C jest potrzebny?

Ważne jest, aby zmierzyć poziom cukru we krwi. Wynik testu HBA1C pomoże lekarzowi dowiedzieć się, czy pacjent kontroluje poziom cukru we krwi. Poziomy cukru we krwi różnią się u poszczególnych osób. Poziom HBA1C jest średnią poziomów cukru we krwi z ostatnich kilku miesięcy. Jeśli poziom HBA1C jest wyższy niż 6,5% oznacza to, że dana osoba ma cukrzycę.

Jak zmierzyć poziom HBA1C?

Test HBA1C należy wykonać po 8-10 godzinnym poście. Lekarz pobierze z żyły 5 ml próbki krwi. Ważne jest również, aby zachować termin badania, ponieważ może ono błyskawicznie pokazać wynik.

Post jest najważniejszą częścią testu HBA1C.

Co to jest post?

Post to proces polegający na tym, że nie jemy nic od poprzedniej nocy. Post jest wymagany przez 8 do 10 godzin. Kiedy spożywasz jedzenie, jest ono przechowywane w żołądku i rozpocznie się proces trawienia. Trawienie jednego posiłku zajmuje prawie dwie godziny. W tym czasie poziom cukru we krwi wzrośnie i koniecznie należy zmierzyć poziom cukru we krwi po tym okresie.

Korzyści z testu HBA1C

Test pomoże Ci dowiedzieć się, czy masz cukrzycę, czy nie. Pomoże Ci również podjąć właściwą decyzję w przypadku wystąpienia jakichkolwiek komplikacji.

Wnioski:

Test HBA1C jest najskuteczniejszym testem na cukrzycę, ponieważ może pomóc Ci dowiedzieć się o poziomie cukru we krwi. Jest on również korzystny dla lekarzy, ponieważ uzyskają oni dokładne informacje na temat kontroli poziomu cukru we krwi.